Version 1.1 of the definition has been released. Please help updating it, contribute translations, and help us with the design of logos and buttons to identify free cultural works and licenses!

Definition/Sk

From Definition of Free Cultural Works
Revision as of 08:45, 19 November 2007 by Bubamara (talk | contribs)
Jump to navigation Jump to search
The printable version is no longer supported and may have rendering errors. Please update your browser bookmarks and please use the default browser print function instead.

Stabilná verzia
Toto je stabilná verzia 1.0 definície slobodnej tvorby. Číslo verzie sa bude zvyšovať s vývojom definície. Na Definition/Unstable je verzia definície, ktorú možno upravovať. Viac informácií nájdete na authoring process. Ak chcete prispieť verziou v ďalšom jazyku, pozrite translations.

Zhrnutie

Tento dokument definuje „slobodné kultúrne diela“ ako diela či vyjadrenie, ktoré ho dovoľuje komukoľvek slobodne študovať, používať, kopírovať alebo modifikovať na akýkoľvek účel. Zároveň popisuje konkrétne prípustné obmedzenia, ktoré rešpektujú a chránia tieto základné slobody. Definícia rozlišuje medzi slobodnými dielami a slobodnými licenciami, ktoré môžu slúžiť k právnej ochrane štatútu slobodného diela. Samotná definícia nie je licenciou; je to kľúč na určenie, či dané dielo či licencia môžu byť považované za „slobodné“.

Preambula

Spoločenský a technologický rozvoj umožňuje stále väčšej časti ľudstva získavať, vytvárať, upravovať, publikovať a distribuovať najrôznejšie druhy diel – umelecké diela, vedecké a vzdelávacie materiály, software, články – v krátkosti: čokoľvek, čo môže byť reprezentované v digitálnej podobe. S cieľom využiť tieto nové možnosti a vytvoriť bohatstvo kolektívne znovu použiteľných diel vzniklo mnoho komunít.

Väčšina autorov, bez ohľadu na odbor činnosti a amatérske či profesionálne postavenie, má úprimný záujem podporovať ekosystém, v ktorom možno diela šíriť, opakovane využívať a kreatívne rozvíjať. Čím jednoduchšie je znovupoužitie a rozvoj diel, tým viac je kultúra obohatená.

Na zaistenie plynulého chodu tohoto ekosystému je potrebné, aby autorské diela boli slobodné, pričom slobodnosťou sa myslí:

  • sloboda používať dielo a požívať výhody z jeho použitia
  • sloboda študovať dielo a uplatňovať znalosti z neho získané
  • sloboda obstarávať a šíriť kópie celku alebo časti informácie či diela
  • sloboda meniť a vylepšovať dielo a distribuovať odvodené diela

Tieto slobody by mal mať každý, kedykoľvek a kdekoľvek. Nemali by byť obmedzované kontextom, v ktorom sa dielo používa. Tvorba je akt použitia existujúceho zdroja spôsobom, ktorý doteraz nikto nepredvídal.

Vo väčšine krajín sa však tieto slobody nevynucujú, ale potlačujú prostredníctvom zákonov, ktoré sa všeobecne označujú ako autorské zákony. V týchto zákonoch sa autori považujú za tvorcov na spôsob boha a priznáva sa im výlučné právo určovať spôsoby, akými sa „ich obsah“ smie používať. Tento monopol bráni rozkvetu kultúry a neprospieva ani tak ekonomickej situácii autorov, skôr chráni obchodný model najväčších vydavateľstiev.

Napriek týmto zákonom môžu autori zo svojho diela urobiť slobodné tým, že zvolia zo širokej palety právnych dokumentov, ktoré sú známe ako svobodné licence. Volba svobodné licence neznamená pro autora ztrátu všech jeho práv, ale poskytuje komukoliv výše jmenované svobody.

Je důležité, aby každé dílo označované jako svobodné poskytovalo (v praxi a bez rizika) výše zmíněné svobody. To je důvod, proč zde uvádíme přesnou definici svobodnosti licencí a autorských děl.

Označovanie slobodných kultúrnych diel

Toto je definice svobodných kulturních děl a popisujete-li své dílo, vyzýváme vás, abyste odkázali na tuto definici například slovy: „Toto je svobodně licencované dílo, jak je vysvětleno v definici svobodných kulturních děl.“ Pokud se vám nelíbí termín „svobodné kulturní dílo“, můžete použít obecný pojem „svobodný obsah“ nebo odkázat na jedno z existujících hnutí, která vyjadřují podobné svobody v konkrétních kontextech. Zároveň vás vybízíme k užívání log a značek svobodné kultury, která jsou k dispozici jako volná díla (public domain).

Uvědomte si, že takové označení díla samo o sobě neposkytuje práva popsaná v této definici. Aby bylo dílo skutečně svobodné, musí používat jednu z licencí svobodné kultury nebo být volným dílem.

Nedoporučujeme používat k identifikaci svobodných kulturních děl termíny, které neodpovídají přesné definici svobody, jako je „volný obsah“ či „otevřený přístup“. Tyto termíny jsou často užívány pro obsah, který je nabízen za podmínek „méně restriktivních“ než existující autorské zákony, případně pro díla, která jen jsou „k dispozici na webu“.

Definícia pre licencie slobodnej kultúry

Licencie sú právny nástroj, pomocou ktorého môže vlastník určitých práv prevádzať tieto práva na tretie strany. Licencie slobodnej kultúry žiadne práva neodoberajú – súhlas s nimi je vždy dobrovoľný a ak sú akceptované, priznávajú slobody, ktoré samotný autorský zákon nedáva. Slobodné licencie nikdy neobmedzujú či neznižujú výnimky, ktoré existujú v autorských zákonoch.

Základné slobody

Má-li být licence považována za „svobodnou“ ve smyslu této definice, musí bez dodatečných omezení poskytovat následující svobody:

  • Svoboda užívat a provozovat dílo: Nabyvatel (držitel licence) musí mít dovoleno jakkoliv soukromě i veřejně dílo užívat. V případě některých druhů děl, kde je to relevantní, by tato svoboda měla zahrnovat všechna odvozená užití („související práva“) jako je umělecká interpretace či provozování díla. Nesmí existovat žádné výjimky například zohledňující náboženství či politický postoj.
  • Svoboda studovat dílo a využívat informace: Nabyvatel musí mít dovoleno dílo zkoumat a jakýmkoliv způsobem užívat znalosti z něj nabyté. Licence nesmí omezovat například „reverzní inženýrství“.
  • Svoboda rozšiřovat kopie: Kopie je dovoleno prodávat, vyměňovat či darovat, ať nezávisle nebo jako součást většího díla či souboru. Množství kopírované informace nesmí být nijak omezeno. Také nesmí být omezeno, kdo smí kopírovat či kam se smí informace kopírovat.
  • Svoboda rozšiřovat odvozená díla: Kvůli zajištění možnosti dílo vylepšovat nesmí licence omezovat svobodu rozšiřovat pozměněnou verzi (v případě hmotného díla se tím míní dílo nějakým způsobem odvozené od originálu), bez ohledu na záměr či účel takových změn. Nicméně je možno uplatnit určitá omezení k ochraně těchto základních svobod či k přisuzování autorství (vizte níže).

Prípustné obmedzenia

Ne všechna omezení užití či distribuce děl brání základním svobodám. Zejména požadavky na přiznání autorství, na symetrickou spolupráci (tj. „copyleft“) a na ochranu základních svobod jsou považovány za přípustná omezení.

Definícia slobodných kultúrnych diel

Má-li být dílo považováno za svobodné, musí být pokryto licencí svobodné kultury, případně jeho právní statut musí poskytovat stejné základní svobody vyjmenované výše. To však není postačující podmínka. Ve skutečnosti může být konkrétní dílo nesvobodné jinými způsoby, které základní svobody omezují. Toto jsou dodatečné podmínky k tomu, aby dílo bylo považováno za svobodné:

  • Přístupnost zdrojových dat: Jestliže koncové dílo je získáno překladem či zpracováním zdrojového souboru či více zdrojových souborů, všechna podstatná zdrojová data musí být k dispozici s dílem samotným, a to za stejných podmínek. Zdrojem může být notový zápis hudební skladby, modely použité v trojrozměrné scéně, data pro vědeckou publikaci, zdrojový kód počítačové aplikace či jiné podobné informace.
  • Použití svobodného formátu: V případě digitálních souborů by formát, ve kterém je dílo dáno k dispozici, neměl být patentově chráněn, s výjimkou případů, kdy je celosvětově, neomezeně a neodvolatelně zajištěna možnost používat bez poplatků patentovanou technologii. Z praktických důvodů lze používat i nesvobodné formáty, ale má-li být dílo považováno za svobodné, musí být k dispozici i kopie ve svobodném formátu.
  • Žádná technická omezení: Dílo musí být k dispozici ve formě, která nepoužívá technické prostředky k potlačení výše jmenovaných svobod.
  • Žádné jiné překážky a omezení: Dílo samotné nesmí být kryto právními překážkami (patenty, smlouvami atd.) či omezeními (jako ochrana soukromí), které by bránily výkonu základních svobod jmenovaných výše. Dílo může využívat existující výjimky z autorských práv (za účelem citování chráněných děl), avšak svobodné dílo tvoří jen ty části, jež jsou jednoznačně svobodné.

Inými slovy, kdykoliv uživatel díla nemůže z právních či praktických důvodů své základní svobody vykonávat, dílo nelze považovat za svobodné a nemělo by tak být označováno.

Súvisiace texty

  • Licenses – diskusia o konkrétnych licenciách, či splňujú alebo nesplňujú túto definíciu
  • History – poďakovanie a podklady pre túto definíciu
  • FAQ – časté otázky a odpovede na ne
  • Portal:Index – stránky o ďalších témach k slobodným kultúrnym dielam

Číslovanie verzií

Nové verzie tejto definície by mali byť vydávané hneď potom, ako nastane zhoda (dosiahnutá priamo či pomocou hlasovaní, pozrite authoring process) o navrhnutých zmenách. Číslovanie by malo byť 0.x pri počiatočných konceptoch, 1.x, 2.x, … pri veľkých vydaniach a x.1, x.2, … pre menšie vydania. K menšiemu vydanie dôjde, ak je text modifikovaný len spôsobom, ktorý nemá vplyv na rozsah existujúcich či hypotetických licencií pokrytých touto definíciou.